KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

 

 

 

 

 


 

2023 Nobel Ekonomi Ödülü'nü sahibi ABD'li Claudia Goldin oldu

 

 

2023 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kadınların iş gücündeki yeri ile ilgili çalışmalarından dolayı ABD'li Claudia Goldin kazandı


İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamaya göre Alfred Nobel Anısına 2023 Sveriges Riksbank Ekonomi Bilimler Ödülü, kadın işgücü piyasası sonuçlarına ilişkin anlayışı ilerlettiği için Claudia Goldin'e verildi. Komiteden yapılan basın açıklamasında, "Kadınlar küresel işgücü piyasasında büyük ölçüde yetersiz temsil ediliyor ve çalıştıklarında da erkeklerden daha az kazanıyorlar. Claudia Goldin arşivleri tarayarak ABD'den 200 yılı aşkın veri topladı ve bu sayede kazanç ve istihdam oranlarındaki cinsiyet farklılıklarının zaman içinde nasıl ve neden değiştiğini ortaya koydu" ifadeleri kullanıldı. Goldin'in araştırması, kadınların işgücü piyasasına katılımının tüm bu dönem boyunca artış eğiliminde olmadığını, bunun yerine U şeklinde bir eğri oluşturduğunu gösterdi.
 

Claudia Goldin kimdir?

Amerikalı ekonomi tarihçisi ve çalışma ekonomisti Claudia Goldin, 14 Mayıs 1946'da New York'ta doğdu. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünya gelen Goldin Bronx'taki Parkchester konut kompleksinde büyüdü. Çocukken arkeolog olmaya kararlıydı, ancak ortaokulda Paul de Kruif'in The Microbe Hunters (1927) adlı kitabını okuduktan sonra bakteriyolojiye ilgi duymaya başladı. Lise üçüncü sınıftayken Cornell Üniversitesi'nde mikrobiyoloji alanında bir yaz okulu kursunu tamamladı ve Bronx Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra mikrobiyoloji okumak amacıyla Cornell Üniversitesi'ne girdi.


İkinci yılında, gizli gerçekleri ortaya çıkarmak için ekonomiyi kullanmaktan büyük zevk alan ve Paul de Kruif'in hikâyelerinin mikrobiyoloji için yaptığını ekonomi için yapan Alfred Kahn'ın dersine girdi. Kahn'ın ilgilendiği konular olan düzenleme ve endüstriyel organizasyondan etkilendi ve son sınıf tezini iletişim uydularının düzenlenmesi üzerine yazdı. Cornell'den ekonomi lisans derecesini aldıktan sonra Goldin, endüstriyel organizasyon üzerine çalışmak amacıyla Chicago Üniversitesi'nde ekonomi doktora programına girdi. Doktora programına bu alanda başladı, ancak Gary Becker Chicago'ya geldikten sonra çalışma ekonomisini ekledi ve ardından Robert W. Fogel ile ekonomi tarihine yöneldi.
 

1990'da Harvard Üniversitesi'nin ekonomi bölümüne katıldı ve bu bölümde kadro alan ilk kadın oldu. Goldin şu anda Harvard Üniversitesi'nde Henry Lee Ekonomi Profesörü olarak görev yapıyor. Goldin'in araştırmaları, kadın işgücü, kazançlardaki cinsiyet farkı, gelir eşitsizliği, teknolojik değişim, eğitim ve göç gibi çok çeşitli konuları kapsıyor. Çalışmalarının çoğu, bugünü geçmişin merceğinden yorumluyor ve güncel endişe konularının kökenlerini araştırıyor.
 

2022 Nobel Ekonomi Ödülü

2022 Nobel Ekonomi Ödülü'nü bankalar ve finansal krizler konusundaki araştırmalarından ötürü Amerikalı ekonomistler Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig kazanmıştı. Bernanke, Diamond ve Dybvig'in ekonomide ve özellikle finansal krizler sırasında bankaların rolüne ve finansal piyasaların nasıl düzenleneceğine ilişkin kavrayışın önemli ölçüde gelişmesini sağladığı belirtilmişti. Üç ekonomistin çalışmalarının, finansal krizlerin toplum için keskin sonuçları olan uzun dönemli bunalımlara dönüşme riskini azalttığına işaret edilmişti.

2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü ekonomistler David Card ile Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kazanmıştı. Kanadalı çalışma ekonomisti Card'ın, çalışma ekonomisine ampirik katkılarından, Angrist ve Imbens'in nedensellik ilişkilerinin analizine metodolojik katkılarından ötürü 2021 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldüğü duyurulmuştu.

Üç ekonomistin çalışmalarının, emek piyasasına ilişkin yeni anlayışlar geliştirilmesini sağladığı, neden sonuç ilişkisi açısından doğal deneylerden ne gibi sonuçlar çıkarılabileceğini gösterdiği, yaklaşımlarının diğer alanlara da yayıldığı ve ampirik araştırmayı kökten değiştirdiği belirtilmişti.
 

Nobel Ödülleri hakkında

İsveçli Alfred Nobel'in vasiyeti üzerine ölümünden sonra 9 Haziran 1900'de kurulan Nobel Vakfının insanlığa hizmette bulunanlara verdiği ödüller, dünyada en saygın ödüller olarak kabul ediliyor. Nobel Ödülleri, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından fizik, kimya, edebiyat, barış ve tıp olmak üzere 5 ayrı dalda en başarılı kabul edilen kişiler veya kuruluşlara veriliyor.

Bunlara ek Nobel Ekonomi Ödülü, 1968'de İsveç Merkez Bankasının Alfred Nobel'in anısına ekonomi dalında da ödül verilmesini kararlaştırmasıyla ilk kez 1969'da takdim edildi. Nobel Ödülleri, her yıl, Alfred Nobel'in öldüğü 10 Aralık'ta düzenlenen törenle sahiplerine teslim ediliyor. Ödüllerin, 1901'deki başlangıcından bu yana verilmediği bazı yıllar da oldu. Toplamda 49 defa yapılan ödül iptallerinin çoğu Birinci ve İkinci Dünya savaşları sırasında gerçekleşti. Ödül törenleri, Covid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021'de de yapılamamıştı.
 

 

KAFIAD YAYIN TARIHI : 09-10-2023

KAYNAK : https://gazeteoksijen.com

 

 

 
  Paylaş      
 

KAFİAD