KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

 

 

 


SARAR Yönetim Kurulu Başkanı'ndan 'küçülme' açıklaması: Ayıp değil


 

"Yüzde 15-20 küçülüyoruz, niye küçülüyoruz; emekli işçileri çıkartıyoruz, yerine daha genç insanlar alacağız"

 

Ekonomik kriz sonrası Türkiye'de hazır giyim sektörünün önde gelen isimlerinden SARAR'ın küçülmeye gideceği yönündeki iddialarla ilgili konuşan SARAR Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, 'küçülmenin' emekliliği gelen işçilerin çıkarılarak yerine genç istihdamı yapılması olduğunu savundu.

"Biz şimdi yüzde 15-20 küçülüyoruz, niye küçülüyoruz? Bunun sebebi şu; emekli işçiler var bizde çalışan, onları çıkartıyoruz, onların yerine daha genç insanlar almak için küçülüyoruz" diyen Sarar, küçülmenin de ayıp olmadığı yorumunda bulundu. Öte yandan, markaya ait bazı mağazaların kapatılmasıyla ilgili de konuşan Sarar, bunun 'kirası pahalı olan yerlerden çıkmaktan ibaret olduğunu' kaydetti.

BirGün'den Burcu Cancu, Türkiye ile yurt dışında 200'den fazla mağazası bulunan SARAR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar'ın çalışanlarına toplu işten çıkarmalar olacağını ifade eden bir yazı gönderdiğini haberleştirmişti. Haberde, Cemalettin Sarar imzası ile çalışanlara gönderilen yazıda, “İşçilik maliyetlerimiz ile genel giderlerimizin fazlalığı ve ihracat siparişlerimizde yaşanan düşüşler sebebiyle maliyetlerimizin artması, yapılan üretimin ve siparişlerin azalmış olması karşısında ortaya çıkan işgücü fazlalığı ile üretim yapmayı ekonomik olarak sürdürebilmemiz mümkün görünmemektedir” ifadelerinin yer aldığı kaydedilmişti.
Tazminat toplu ödenmeyecek

“Bugüne kadar bütün şartlarımızı zorlayarak bu noktaya geldik” denen yazıda, yönetim kurulunca alınan karar doğrultusunda üretim, üretime bağlı birimler, kesim, yönetim, depolar, muhasebe, personel, temizlik, bakım, sosyal hizmetler, makine bakım kadrolarından personel azaltımına gidileceği duyurulmuş ve işten çıkarmalarda önceliğin, kendi isteği ile işten ayrılmak isteyenlere verileceği kaydedilmişti.

Yazıda kıdem ve ihbar tazminatlarının toplu ödenmeyeceği de belirtilerek, “İlk taksit 10 bin TL ve takip eden taksitler 5 bin TL’den az olmamak üzere toplam 6 taksitte ödenebilecektir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 29’uncu maddesi gereği yapılan toplu çıkışlarda çıkan personel İŞKUR’un işsizlik maaşından faydalanılabilecektir” denmişti.
Cemaleddin Sarar: Yüzde 15-20 küçülüyoruz, niye küçülüyoruz?

Çıkan haberlerin ardından BloombergHT televizyonunda 'Piyasa Hattı' programına bağlanan Cemalettin Sarar ise konuya ilişkin şunları söyledi:

"Biz fabrika kapatmıyoruz kardeşim. Fabrika kapatmıyoruz, fabrikalar açıyoruz, memlekete, devlete, millete, beşeriyete faydalı olmak için çalışıyoruz. Biz şimdi yüzde 15-20 küçülüyoruz, niye küçülüyoruz? Bunun sebebi şu; emekli işçiler var bizde çalışan, onları çıkartıyoruz, onların yerine daha genç insanlar almak için küçülüyoruz yani. Küçülmek demek ayıp değil.

"Mağazalarda kiraları pahalı olan yerlerden çıkıyoruz. Mağaza azaltmıyoruz, gayet güzel gidiyoruz. İhracat yapıyoruz, devlete, millete gayet güzel yani. İşimiz güzel yani."

KAYNAK : www.t24.com.tr

 
  Paylaş      
 

KAFİAD