KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu Yeni Yönetimi SeçildiKafkas Dernekleri Federasyonu VIII. Olağan Genel Kurulu 26 Kasım 2017 Pazar günü Tes-İş Sendikası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Olağan Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yaşar Aslankaya, Çerkeslerin Rusya, Kafkasya, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde yaşayan akrabaları ile birlikte bu ülkeler arasında bir barış köprüsü olduğunu ve böyle kalacağını söyledi.

Aslankaya eşsiz bir dil, kültür ve yaşam biçimi olan Çerkeslerin bugün dilinin, kimlik ve kültürünün yok olma tehlikesi altında olduğunu hatırlatarak, her toplum gibi Çerkeslerin de kendi kimliğini koruma, dilini ve kültürünü yaşatma hakkı bulunduğunu hatırlattı.

Yaşar Aslankaya Türkiye Çerkeslerinin Rusya Federasyonu'ndan soykırımı kabul etmesini, Çerkes halkına "sürgünde yaşayan ulus" statüsü tanımasını, çifte vatandaşlık hakkı vermesini, Anavatan'a dönüşün kolaylaştırılmasını ve Anavatan ile diaspora arasında ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesini beklediklerini bildirdi.

Aslankaya, dünyadaki Çerkeslerin büyük çoğunluğunun Türkiye'de yaşadığını fakat Çerkes dili ve kimliği hızla yok olurken Türkiye Cumhuriyeti’nden yeterli destek görmediklerini de ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nden beklentilerini de "Temel hak ve özgürlükleri esas alan insana saygılı bir anayasal zemin sağlanmalı, kimlik ve kültürel haklar güvence altına alınmalı, Anadilde eğitim yaşama geçirilmeli, TRT tarafından Çerkeslerin TV ve radyo yayınları yapılmalı, Çerkes kültürüne yönelik sivil toplum kuruluşları desteklenmelidir. Soykırım tanınmalı ve dönüş hakkı desteklenmelidir. Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri ile ilişkiler güçlendirilmeli ve Abhazya ve Güney Osetya tanınmalı, bu ülkelere doğrudan ulaşım hakkımız güvence altına alınmalıdır" şeklinde ifade etti.

Yaşar Aslankaya, Türkiye'nin tüm kimliklerin "eşit yurttaş" seviyesine gelmesi ile daha huzurlu, demokratik ve yaşanır bir yer olacağını söyledi.

KAFFED Genel Kuruluna AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alpaslan, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Erdem ile Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katılarak birer konuşma yaptı.

Genel Kurula ayrıca Anavatandan ve diaspora derneklerinden de çok sayıda katılım oldu. Abhazya Demografya Başkanı Beslan Dbar, Kabardey Kongresi Başkanı Aslan Beshtoev, Adıgey Adıge Xase Başkanı Ramazan Tlemeshov, Xase yöneticisi Aslan Tsıkushev, Krasnodar Adığe Xase Başkanı Sokht Asker, Abhazya Adıge Xase Başkanı Muayed Afaunov, Avrupa Çerkes Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ertan Doğtaş ve Ürdün Çerkes Derneği Başkanı Janbek Zühdi de katılımcılar arasında idi. Misafirlerimiz de birer konuşma yaparak, katılımcıları selamladı, DÇB, anadil ve kültür konularına değindiler.

Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Faaliyet raporu, Mali rapor ve Denetleme Raporu okundu ve onaylandı. Yönetimde Kadın kotası uygulanması ve Gençlik Meclisi kurulmasını da içeren çeşitli tüzük değişiklikleri tartışılarak kabul edildi. Ayrıca Dünya Çerkes Birliği ile ilişkilerde yaşanan sorunlar ile diğer diaspora örgütleri ile ilişkilerin geliştirilmesi konuları da ele alıdı. Tüm bu görüşmelerin ardından aday liste okunarak oylamaya geçildi.

Yapılan oylama sonucunda Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Onur Kurulu ve Dünya Çerkes Birliği Delegelerinin seçilmesi ile genel kurul sona erdi.

Yeni yönetim kurulu listesi alfabetik sırayla ekteki gibidir.Kafkas Dernekleri Federasyonu
 

8. Olağan Genel Kurulu, 26 Kasım 2017
         
Genel Başkan   YAŞAR ASLANKAYA    
         
Yönetim Kurulu   Onur Kurulu   DÇB Delegeleri
Asil   Asil   Adnan Özdemir
Adnan Arslan   Aslan Arı   Bilge Eken
Ali Can   Nejla Dinçer   Cengiz Atalar
Atilla Mutlu Alkış   Muhittin Ünal   Cengiz Efe
Alin Sezer   Sabiha Tokmak   Cengiz Gül
Bahattin Çalışkan   Cihan Candemir   Cihan Ertok
Bilge Eken   Yedek   Demir Kızılkaya
Fikret Kınık   Hikmet Kandemir   Doğan Duman
Filiz Çelik   Rauf Bozkurt   Ergun Yıldız
Janberd Dinçer   Vacit Kadıoğlu   Erhan Savkaf
Samit Tokmak       Fethi Kanşat
Serpil Dizdarlar   Denetleme Kurulu Filiz Çelik
Seyyit Bolat   Asil   Haydar Timurlenk
Ünal Uluçay   Atilla Doğan   Hakan Aydemir
Yıldız Şekerci   Hasan Seymen   İrfan Vurdem
Yedek   Murat Özkan   Lisan Alkış
Bahadır Gümüş   Rahşan Yılmaz   Nesrin Alpan
Ersin Özen   Zeki Kartal   Orhan Sarı
Gupse Meral   Yedek   Ramazan Ersöz
Hakan Alparslan   Ergün İlçin   Servet Apiş
Hakan Karuk   Janseri Özen   Vacit Kadıoğlu
Haşim Polat   M.Aziz Özbek   Yıldız Şekerci
Hülya Şahin       Yunus Sevimli
Kutluay Yağan       Yusuf Taymaz
Leyla Atalar        
Murat Yıldırım        
Salih Cantürk        
Sami Korkut        
Sedat Karahan        
Sevinç Baykan Özden      

 

 

Görseller için...

 

 

kaynak : http://www.kaffed.org

 
  Paylaş      
 

KAFİAD