KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

 

Vahap Munyar / Dışarıya para götürmüyoruz beynimizi satıyoruz

 

 

MADISON Equities’in sahibi Robert Gladstone, geçen yıl Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortağı Murat Tabanlıoğlu’ndan davet aldı:

- Türkiye’ye gelin, mimari projesine imza attığımız işleri görün.

Gladstone, davete uydu, 3-4 gün İstanbul’da farklı projeleri gezdi. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın çeşitli projelerde birlikte çalıştığı işadamlarıyla sohbetlere katıldı. Ardından kararını verdi:

- New York’taki yeni projem 18E59th Street Residences’ın mimari tasarımını sizin yapmanızı istiyorum.

Tabanlıoğlu, proje için Gladstone’a şu öneriyi götürdü:

- Daha önceki projelerinize baktım. Manhattan’da en ucuzu 5-6 milyon dolar olan daireler yapmışsınız. Gelin yeni binayı 1+1, 1+2 dairelerin yoğun olduğu şekle dönüştürelim.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın imza attığı tasarım, Cannes’daki emlak fuarı MIPIM’de konut dalında ödüle uzanırken, Murat Tabanlıoğlu, beni Gladstone ile tanıştırdı:

- Robert, New York’ta imza attığımız ilk projenin yatırımcısı. Umarım son olmaz, New York’ta, ABD’nin farklı noktalarında başka işler de yaparız.

Daha sonra Murat Tabanlıoğlu, Gladstone, Madison Equities’ten Çağrı Kanver, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortağı Melkan Gürsel ve bir dönem Donald Trump’ın gayrimenkul projelerine iletişim danışmanlığı yapan Rubenstein’in Başkan Yardımcısı Alan Segan’la sohbet ettik.

Tabanlıoğlu, New York’taki projeyi şöyle tanımladı:

- Hamdi Akın’ın (Akfen Holding), İstanbul’daki Levent Loft’unu biz tasarlamıştık. New York’taki proje, onun gökdelene dönüşmüş hali olacak.

Gladstone, projenin Manhattan için yeni bir soluk olacağını savundu:

- Tabanlıoğlu, New York’a yeni bir stil ve soluk getirecek. Taze bir mimari ve tasarım anlayışıyla kent dokusuna pozitif ivme kazandıracak.

Binanın yatırım değerini sordum, Çağrı Kanver tahmini bedeli paylaştı:

- 150 milyon dolar dolayında.

Tabanlıoğlu, mimarların yurtdışında iş yapmasının ne anlama geldiğinin altını çizdi:

- Biz, yatırım yapmak için yurtdışına para, kaynak götürmüyoruz. Beynimizi satıyoruz.

Mimarların yurtdışı projelerdeki belirleyici rolünün ihracatı tetikleyici yanına dikkat çekti:

- Yurtdışındaki projelerde öncelikle Türkiye’deki ürünlerin, markaların yer almasına özen gösteriyoruz.

New York’taki yeni projede de aynı tutumu sürdüreceklerini kaydedip, Gladstone’ndan bir kez daha teyit aldı:

- Mimarımıza uyar, istediği ürünü kullanırız.

Tabanlıoğlu Mimarlık, MIPIM’de “Baksı, Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi”, Aydın Doğan Vakfı’nın desteklediği “Beyazıt Kütüphanesi Renovasyon Projesi” dahil 4 ödülle döndü.

Murat Tabanlıoğlu, New York’taki projeye ilişkin şu mesajla noktayı koydu:

- Hem bizim, hem de Türk endüstrisi için önemli iş olacak.

Melkan Gürsel ekledi:

- Türkiye, mimari üretimin rüzgarıyla, malzemesi ile birlikte inşaat know-how’ını ihraç potansiyelini arttırıyor.

Dış cephe alüminyumu, cam, mobilya, mermer, seramik derken birçok Türk ürününe 150 milyon dolarlık proje için New York yolu göründü...

NEREYE GİTSEK TÜRK ÜRÜNÜ KURALI KOYUYORUZ

İGA Havalimanı İşletmesi’nin davetiyle gittiğim Cannes’deki emlak fuarı MIPIM’de GAD’ın standına uğradım, patron mimar Gökhan Avcıoğlu ile sohbet ettim. Avcıoğlu, son dönem projelerini anlatmaya Antalya’dan başladı:

- Kundu’da bir tarım kenti projesi yapıyoruz. Ayrıca AHK’ya (Haldun Kilit), kendine yeten villalar tasarladık. 38 evle başlıyoruz. Hepsi güneş enerjili olacak.

Ardından Moskova’ya uzandı:

- Kremlin’in yanıbaşında bir proje tapıyoruz. Terör ve Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi, projemizi sekteye uğratmadı. Aynı yatırımcı ile Monaco’da bir proje hazırlığı yapıyoruz.

Yakınındaki Montenegro standını işaret etti:

- Montenegro’da bir otel projesi hazırladık.

Yurtdışı projelerdeki tutumuna dikkat çekti:

- Yurtdışındaki her projede Türk müteahhitlerini öneriyoruz. Türkiye’den ürünlerin kullanılması kuralı koyuyoruz. Yurtdışı projelerimizde Türk ürünü oranı yüzde 60-70’i buluyor.

Sonra İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) bir projesini paylaştı:

- İTO’nun medya, yayıncılıkla ilgili meslek komitesinden talep olmuş. Başkan İbrahim Çağlar ve İTO yönetimi proje hazırlamamızı istedi. “Medya Kenti-Kitap Kenti” gibi bir proje olacak.

GAD, “Medya Kenti” ile MIPIM’den ödülle döndü...

İLK İŞE HÜRRİYET İK İLE GİRDİ, ŞİMDİ HSBC TÜRKİYE’Yİ YÖNETİYOR

GEÇEN yıl temmuz ayında HSBC Türkiye’nin başına geçen Selim Kervancı’dan sektöre ilk girişinde Hürriyet İK’nın rolünün olduğunu dinledim:

- İTÜ Elektrik’te lisans, Brüksel Vrije Üniversitesi’nde yüksek lisans sonrası askere gittim. 1996 yılı ikinci yarısında Hürriyet İK’da gördüğüm Midland Bank ilanı ile sektöre ilk adımı attım.

Hürriyet İK, yayına girdiği ilk günden itibaren etkisini, gücünü gösterdi. Bu etki, krizlerde de sürdü. Hürriyet İK, şimdi yenilendi, yeni ekonomi ile daha da güçlendi.

Yeni ekonominin yarattığı tüm fırsatlar, “Hürriyet İK & Yeni Ekonomi” gazetesinde yer alıyor.

İzleyin, yeni kapıları aralayın...

kaynak : www.hurriyet.com.tr

 
  Paylaş      
 

KAFİAD