KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

Nazarbayev: “Demokrasi, yolun başlangıcı değil, yolun sonudur”

 


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, siyasi yetkilerin dağıtılmasını öngören anayasa reformunu Kazakistan’ın tedricen ve aşama aşama gerçekleştirdiğini açıkladı.


Bugün başkent Astana’da başlayan Kazakistan parlamentosu’nun iki kanadının; meclis ve senato’nun, anayasa reformunu ele aldığı ortak oturumunda Cumhurbaşkanı Nazarbayev, “Anayasada değişiklik ve eklemeler yapma” yasa tasarısını meclise sundu.

Nazarbayev, yaptığı konuşmasında cumhurbaşkanı yetkilerinin büyük bir kısmının hükümet ve parlamento’ya devredileceğini söyleyerek, son birkaç sene zarfında demokrasi konusunda Kazakistan’a yapılan eleştirilere de değindi.


“Kazakistan için az demokrasi ile yönetildiğini söylüyorlar. Demokrasi, yolun başlangıcı değil, yolun sonudur, bizim amacımız da bu.” diyen Nazarbayev, diğer ülkelerin bugünlere ulaşmak için, demokrasi yolunda yüzlerce sene ilerlediğine dikkat çekti. Kazak Lider, demokrasiye ulaştıklarını söyleyen ülkelerde ileride ne olacağının belli olmadığını ifade ederek, “Biz ilerliyoruz, aşama aşama (hedefimize) gidiyoruz, şimdi bu (yaptığımız anayasa reformu), toplumun demokratikleşmesine doğru yapılan aşamalardan biridir” diye açıkladı.
 

Nazarbayev ayrıca, Kazakistan’ın bağımsız, üniter ve bütüncül devlet olduğununun altını çizerek, halkın iradesi ile olmaya devam edeceğini belirtti.

kaynak :www.kazakistan.kz
 

 
  Paylaş      
 

KAFİAD