KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

Rusya, 2050'de Avrupa'nın birinci ekonomisi olacak

 


PricewaterhouseCoopers (PwC) danışmanlık şirketinin yayımladığı '2050 dünyası' raporunda, Rusya dahil, gelişmekte olan ekonomilerin 2050'de dünyaya hakim olacağı ifade edildi. Türkiye ise 2050'de 11. sıraya yükselecek.
ABD'nin 2050'de gayri safi yurt içi hasıla düzeyine göre Çin ve Hindistan'ın gerisinde kalacağı belirtilen raporda, Endonezya ve Brezilya'nın dünyanın en büyük 4. ve 5. ekonomileri haline geleceği kaydedildi.

'JAPONYA VE ALMANYA GERİLEYECEK'
 

Geçen yılın verilerine göre dünyanın en büyük 4. ekonomisi olan Japonya'nın sekize, 5. olan Almanya'nın ise 9. sıraya gerileceği ifade edildi. Rusya'nın dünya sıralamasında 6. sırasındaki yerini koruyacağı ama Avrupa'da birinci olacağı aktarıldı.

'G7 ÜLKELERİ EKONOMİK HAKİMİYETİ KAYBEDECEK'

PwC, en büyük atılımı Vietnam, Filipinler ve Nijerya'dan beklediklerini kaydederken, ABD ve Avrupa'nın kademeli olarak Çin ve Hindistan'ın gerisinde kalacağını ve ekonomik hakimiyetin G7'den E7'ye (en hızlı büyüyen 7 gelişmekte olan ülke) geçeceğini tahmin ediyor.

Gelişmekte olan ülkelerin, küresel ekonomik büyümenin temel kaynağı olarak kalacağı kaydedilen raporda, "E7 ülkeleri 2050'de küresel ekonomideki payını yüzde 35'ten yüzde 50'ye çıkarabilecek" denildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) küresel ekonomideki payının da yüzde 10'la Hindistan'dan daha küçük olacağı kaydedildi.

TÜRKİYE 2050'DE FRANSA'YI GEÇİYOR

PwC'nin araştırmasına göre önümüzdeki 13 yıl içinde 2.9 trilyon dolarlık GSYH değerine ulaşması beklenen Türkiye'nin, "mevcut siyasi istikrarsızlığın üstesinden gelebilir ve ekonomik reformlar konusunda ilerleme kaydedebilirse, 2030 yılına kadar İtalya'yı geçebileceği" belirtiliyor.

Türkiye'nin yıllık GSYH'si 2050'de ise 5 trilyon dolara ulaşacak. Türkiye böylece Fransa, İtalya ve Güney Kore'yi geride bırakacak.

kaynak :www.tr.sputniknews.com
 

 
  Paylaş      
 

KAFİAD