KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   

 

Putin: Umarım Abhazya’daki süreç istikrara kavuşur
 

Abhazya’daki siyasi süreçlerin istikrara kavuşmasını umduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aksi takdirde iki ülkenin ekonomik işbirliğinin zora girebileceğini söyledi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile görüşen Putin, “Abhazya’da zor siyasi süreçlerin yaşandığını görüyoruz. Şunu hemen söylemem gerek, bunlar elbetteki her bir toplum ve ülke için normal olgular. Ama durumun kontrol altına alınmasını ve hukuk çerçevesi dışına taşmamasını bekliyoruz” dedi.

‘ÜLKEDE SALLANTI YAŞANDIĞINDA YOLLARA VE OKULLARA ZAMAN KALMIYOR’

Aksi takdirde ekonomik işbirliği planlarını hayata geçirmenin zor olacağını belirten Rus lider, “Elbette ülke içinde ciddi sallantı yaşandığında yollara, hastanelere ve okullara zaman kalmıyor” diye konuştu. Rusya ve Abhazya’nın 9 milyar rublelik (500 milyon lira) yatırım projeleri paketi oluşturduğunu söyleyen Putin, “Aralarından en az 700 milyon rublelik kısmı onay aldı” ifadelerini kullandı. Ayrılan paranın yol, okul, hastane ve kreşlerin iyileştirilmesi gibi gerçek işlere harcanmasını umduklarını kaydeden Putin, iki ülke arasındaki ilişkileri ‘gerçekten eşsiz ve kardeşçe’ olarak nitelendirdi. Rusya ve Abhazya arasında imzalanan anlaşma sayısının 100’ü geçtiğini, 30 anlaşmanın da hazırlık aşamasında olduğunu aktaran Putin, ticaretteki artışın da ‘iyi bir eğilime’ sahip olduğunu kaydetti. Öte yandan Hacimba, savunma ve ekonomi alanlarındaki işbirliğine dikkat çekerek Rusya’nın Abhazya’ya sağladığı yardım için teşekkür etti.

kaynak https://tr.sputniknews.com/
 

 

 
  Paylaş      
 

KAFİAD