KAFKAS İŞADAMLARI DERNEĞİ
CAUCASUS BUSINESSMEN ASSOCIATION

 

   
 

 

Rus Doğrudan Yatırım Fonu ile Rönesans Holding'ten ortak yatırım anlaşması


Türkiye-Rusya ilişkilerinde krizin unutulduğud yeni "beyaz sayfa", yeni yatırım projeleri ile başlıyor. Rusya'daki en büyük Türk şirketlerinden Rönesans, bu yolda ilk önemli projeye imza attı. Devlete ait Rus Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Rönesans Holding yatırım anlaşması yaptı.
Şirketten yapılann açıklamaya göre şirketler anlaşma kapsamında sağlık, inşaat, altyapı ve ticari gayrimenkul sektörleri öncelikli olmak 200'er milyon dolar olmak üzere toplamda 400 milyon dolar yatırım yapabilecek.

RDIF’ten yapılan yazılı açıklamada, RDIF ve Rönenans Holding arasında toplam 400 milyon dolarlık yatırım iş birliği anlaşması imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, RDIF ve Rönesans Holding’in anlaşmayla birlikte Rusya Federasyonu’ndaki sağlık, inşaat, altyapı ve emlak sektörlerindeki uygun yatırımlara odaklanacağına yer verildi.

RDIF Başkanı Kiril Dimitriyev, yaptığı açıklamada, Rönenans Holding ile işbirliğinin devam edecek olmasından memnun olduklarını belirterek, “RDIF olarak Rönesans Holding’in inşaat, emlak ve sağlık gibi sektörlerdeki önemli deneyimleri bulunan Türk ortağımızla uygun yatırımlar arayacağız.” dedi.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da Rusya’da kurulmuş bir şirket olarak bu ülkeyi her zaman en önemli yatırım ortağı olarak gördüklerine işaret ederek, “RDIF ile birlikte çalışarak Rusya ve Türkiye arasındaki yatırım iş birliğini arttırmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rus hükûmetinin 22 Temmuz’da aldığı kararla, Rusya ve Türkiye ortak bir yatırım fonu kurulması da dahil olmak üzere birçok alanda iş birliğine devam etme kararı almıştı.


Rezerv sermayesi yaklaşık 10 milyar dolar olan RDIF, 2010 yılında Rusya'nın belirsiz iş ortamında yabancı firmaların daha rahat yatırım yapabilmeleri amacıyla ortak yatırımlar yapması için kuruldu

Kaynak: http://turkrus.com/
 

 

 
  Paylaş      
 

KAFİAD